WYDARZENIA ARCHIWALNE

WESOŁO, SPORTOWO, RODZINNIE

Tak właśnie było na kolejnym festynie rodzinnym zorganizowanym przez Radę Rodziców i nauczycieli naszej szkoły. (Dodać by jeszcze można, iż było bardzo słonecznie i gorąco.) Na początek powitaliśmy przybyłych rodziców, zaśpiewaliśmy z całego serca Sto lat i wręczyliśmy przygotowane upominki.

Wyśmienicie bawiliśmy się wspólnie z rodzicami przy muzyce i pląsach proponowanych przez pana Krzysztofa Mylera, prowadzącego pierwszą część festynu.  Wysłuchaliśmy też krótkiego, ale wspaniałego koncertu w wykonaniu naszych kolegów: Nikoli, Paulinki i Daniela.  

Każda grupa wiekowa przygotowała własny popis. Klasy I-III i zerówka zatańczyły tańce różnych narodów. Potem zaprosiliśmy naszych rodziców do zabaw sportowych. To dla ducha, a dla ciała były ciasta, kiełbaski, napoje. Na zakończenie każde dziecko wylosowało dla siebie upominek.

Zdjęcia festynu https://www.dropbox.com/gallery/14199478/1/festyn%202011?h=439320
 

NAUCZYCIELE TEŻ SIĘ UCZĄ

TAŃCE RÓŻNYCH NARODÓW to temat warsztatów, które 10 maja odbyły się w naszej szkole. Praktyczne szkolenie dla nauczycieli z różnych  szkół powiatu kościańskiego przygotowały p. Violetta Kubicka i p. Beata Matyjaszczyk.

Patriotycznie

28 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość wraz ze swoją panią Violettą Kubicką przygotowała zerówka. Pomagały im dwie Marysie: z klasy trzeciej i drugiej. Poczet flagowy reprezentowali uczniowie klasy trzeciej: Ania Wójt, Magda Taczkowska i Mikołaj Cwojdziński. Na początek wszyscy uczniowie i zaproszeni goście odśpiewali Hymn państwowy. Wysłuchaliśmy wystąpienia wprowadzającego w tematykę historyczną. Obejrzeliśmy krótki film o najważniejszych faktach i postaciach uczestniczących w uchwalaniu Konstytucji 3 Maja. Nie zabrakło patriotycznych pieśni w wykonaniu 6-latków. Z niesamowitym przejęciem zaśpiewali Mazurka 3 maja, fragmenty piosenki Ojczyzno ma oraz Rotę.

Dzieci przypomniały też znany wszystkim „Katechizm polskiego dziecka”.

Całości dopełniła piękna patriotyczna ekspozycja podkreślająca najważniejsze akcenty majowego święta. Na zakończenie pani kierownik podziękowała za wspaniały występ i włożoną pracę w przygotowanie apelu.

kn

 Co roku pamięta o nas niezawodnie. Czekaliśmy z niecierpliwością na chwilę, kiedy będziemy mogli w trawie, w zaroślach, krzewach szukać swoich koszyczków, a w nich różnych smakołyków. Radośnie zakończyliśmy ostatni dzień zajęć szkolnych przed Wielkanocą.

Udanego świątecznego wypoczynku!

MISTERIUM  WIELKANOCNE

19 kwietnia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy drugiej i trzeciej pod kierunkiem pani Oleny Kalemby przygotowali Misterium Wielkanocne, przypominając wszystkim istotę wydarzeń związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Mali aktorzy pięknie prezentowali się w swoich strojach, wykazali się dużym kunsztem aktorskim i wokalnym, za co zostali nagrodzeni przez najmłodszych odbiorców przedstawienia, czyli przedszkolaków, a także rodziców i nauczycieli oraz pracowników szkoły gromkimi brawami. Na zakończenie apelu pani dyrektor złożyła wszystkim życzenie świąteczne.

O.K.

Kolorowa tradycja Niedzieli Palmowej

Ostatnia niedziela przed Wielkanocą nosi nazwę Palmowej albo Kwietnej i jest obchodzona w kościele na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

Tego dnia w kościołach święci się palmy. Podstawowym ich składnikiem są gałązki wierzbowe pokryte baziami, ozdabiane czasami zielonymi gałązkami brzozy, agrestu, porzeczek, asparagusa lub oleandra, a zawsze gałązkami roślin zielonych w zimie, takich jak borówki, barwinek, bukszpan i tuja. Bardzo popularne były też palmy w kształcie kropidła wykonane z tych samych składników, ale z użyciem pęczka trzciny i ozdobione kolorowym bukietem bibułkowych kwiatów.

Palmę zatkniętą za obraz przechowywano w domu przez cały rok. Wierzono, że chroniła dom przed złem, a zwłaszcza przed piorunami. Bazie z poświęconej palmy były lekarstwem na ból gardła. Zeszłoroczna palma spalona w piecu chlebowym miała zapewnić pomyślne wypieki świątecznego pieczywa i darzenie się chleba przez cały rok, a popiół wysypany na grzędy – urodzaj w warzywniku i ogrodzie.

A tak prezentowały się palmy wykonane przez uczniów naszej szkoły na niedzielnej procesji 17. 04. br. w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła w Wyskoci.

Olena Kalemba

 Co nowego w przyrodzie?

We wtorek, 12 kwietnia wybraliśmy się do parku na zajęcia terenowe. Naszą przewodniczką była pani Małgosia. Udało nam się obejrzeć z bliska żaby moczarowe, rozpoznawaliśmy wiosenne kwiaty, m.in. złoć, zawilce, ziarnopłon, kokorycz… Zwiedziliśmy też powstający ogródek chwastów.

Jak witaliśmy wiosnę

Powitanie wiosny połączyliśmy z Dniem Patrona. Obejrzeliśmy prezentację o Patronie przygotowaną przez p. Krystynę Nowak.  W trakcie oglądanych slajdów odpowiadaliśmy pisemnie na pytania dotyczące wydarzeń z życia Dezyderego Chłapowskiego.

Po wysiłku umysłowym przyszedł czas na relaks. Udaliśmy się z marzanną na długi spacer ulicami wsi do parku. Jak co roku podziwialiśmy kwitnące śnieżyce. Było słonecznie i ciepło.

WRÓŻKI, KRÓLEWNY, PIRACI…

i inne ciekawe postacie z klas I, II i III pojawiły się w czwartkowe popołudnie w naszej sali balowej 😉 (gimnastycznej), by wspólnie uczcić kończący się karnawał. Prawie wszyscy uczestnicy balu pojawili się w ciekawych i przepięknych strojach. Pani Beata przygotowała na tę okazję mnóstwo fajnych zabaw i konkursów. Na początek losowo dobrane pary zatańczyły poloneza. Bawiliśmy się w pociąg, tańczyliśmy Makarenę, Kaczuszki i wszelkie możliwe przytupasy i podskoki. W tłumie dało się wychwycić przyszłych finalistów programu You Can Dance.

k.n.


NIE MA TO JAK BABCIA Z DZIADKIEM…

Pod takim hasłem odbył się kolejny, 12 WIECZÓR SENIORA w historii naszej szkoły. A co to oznacza? Zmieniają się aktorzy na scenie, a Babcie i dziadkowie coraz młodsi! Wnuki, sprzed dwunastu lat, sami zdążyli pozakładać własne rodziny, studiują, pracują, a może bawią się na własnej studniówce? Czas leci nieubłaganie…

Zdjęcia z Balu Seniora można też zobaczyć:  http://www.dropbox.com/gallery/14199478/1/wiecz%C3%B3r%20seniora%202011?h=ca4f3f

Jasełka

Mikołajki

Jeszcze nigdy nas nie zawiódł… Jak co roku 6 grudnia odwiedził nas Mikołaj ze swoją sympatyczną pomocnicą. Była też pani fotograf Ania, która uwieczniła te niecodzienne chwile na zdjęciach.

Oskar po otrzymaniu prezentu

Szczęśliwi trzecioklasiści

Najmłodsze Mikołajki

MISIE, MIŚKI, MISIACZKI…

Wspaniałą imprezę dla całej szkoły z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia przygotowały wraz ze swymi podopiecznymi panie: Violetta Kubicka i Justyna Paterek.

Na wstępie uczniowie klasy trzeciej przybliżyli uczestnikom imprezy genezę tego święta. Prezentacja multimedialna przypomniała wszystkie niedźwiadkowe wcielenia znanych bajek, a mianowicie: Misia Uszatka, Misia Puchatka, Koralgola, i Misia Yoggi. Pani Justyna przytoczyła najważniejsze encyklopedyczne wiadomości na temat różnych niedźwiedzi począwszy od znanych nam niedźwiedzi brunatnych, polarnych, grizzly, a skończywszy na pandzie i sympatycznym misiu koala, aczkolwiek jak to zaznaczono w prezentacji, nie należy on do gatunku niedźwiedzi.

Najmłodsze dzieci przebrane za niedźwiadki, tańcem i piosenką zachęcały do „pokochania pluszowego misia”, a zebrana publiczność, w tym rodzice i nauczyciele ochoczo im wtórowali.

Nie zabrakło też konkursów dla uczniów klas I-III: kto najszybciej wyliże miód z talerzyka,

kto najdokładniej z zawiązanymi oczami namaluje postać misia

oraz kto najlepiej zapamiętał wiadomości o niedźwiedziach.

Były też konkurencje dla najmłodszych, jak np. układanie z figur geometrycznych postaci misia.

Ogłoszono też wyniki wcześniej przeprowadzonego konkursu na najfajniejszego misia wykonanego dowolną techniką. Wszystkie miśki były przepiękne. (Szczegółowe wyniki konkursu w zakładce „Nasze sukcesy”).

Pod koniec wszyscy uczestnicy zatańczyli wspólnie pląs Stary niedźwiedź. Po tańcu wniesiono ogromny tort oczywiście z wizerunkiem misia. Tort pokroiła sama autorka dzieła – mama Wiktora. Były też świeczki przypominające o 108. urodzinach naszego bohatera.

Na ostudzenie emocji obejrzeliśmy bajkę o Misiu Uszatku.

WIECZORNICA


Jak co roku w przeddzień Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole wieczornica z udziałem lokalnej społeczności. Członkowie kółka regionalno-redakcyjnego zaprezentowali program ukazujący ważne wydarzenia w historii naszego kraju po odzyskaniu niepodległości. W kilku scenach uczniowie przypomnieli dwudziestolecie międzywojenne, trudne lata drugiej wojny światowej, strajki studentów w 1968 roku, narodziny Solidarności, pierwsze wolne wybory. Pokazano też czasy  najnowsze z przesłaniem, że warto być uczciwym człowiekiem, który ma świadomość własnych korzeni. Dynamiczna gra małych aktorów wywołała chwile grozy, wzruszenia, ale i uśmiechu.

W programie wykorzystano utwory Kaczmarskiego, Vivaldiego, Marka Torzewskiego, Ogińskiego, Żylińskiego, Margota, Korcza.

Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni uczcili nasze narodowe święto wspólnym śpiewaniem popularnych wojskowych i patriotycznych pieśni.

fot. Anastazja Jankiewicz

O pokój na świecie

15 października w przeddzień 32 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, dzieci ze szkolnego kółka eucharystyczno-biblijnego przygotowały dla społeczności szkolnej i rodziców uroczysty apel pt: Jan Paweł II – papież misjonarz. Tematem przedstawienia były podróże misyjne i przesłania, jakie pozostawił po sobie dla całego Kościoła, papież Polak. Dzieci przypominając słowa Jana Pawła II, sługi miłosierdzia Bożego, zaapelowały o pokój na świecie, likwidację podziałów rasowych oraz o pomoc dla najuboższych zwłaszcza głodujących dzieci na kontynencie afrykańskim. Podczas apelu zaprezentowano fragmenty utworów muzycznych i stroje charakterystyczne dla odwiedzanych przez Jana Pawła II kontynentów i krajów. Nasi uczniowie ozdobili również swój występ wplecionymi w scenariusz apelu piosenkami zespołu Arki Noego.

Zainspirowane słowami papieża Polaka na początku tygodnia misyjnego, wzięły udział i przygotowały oprawę liturgiczną Mszy świętej z udziałem dzieci, którą odprawił ks. proboszcz Wojciech Rzeźnik. Podczas mszy, dzieci z udzielając wparcia duchowego, modliły się w intencji dzieci i krajów misyjnych, a także złożyły ofiarę na Dzieło pomocy „Ad Gentes”.  Zebraną ofiarę w kwocie 66, 30 zł, wspólnie z panią katechetką przekazały na konto tej organizacji w celu zakupienia pomocy dydaktycznych dla przedszkola prowadzonego przez siostry służebniczki w Zambii w miejscowości Itezi-Tezhi.

Osoby, które chcą zapoznać się bliżej z działalnością Dzieła pomocy „Ad Gentes” odsyłamy do strony internetowej http://adgentes.misje.pl/

Olena Kalemba

Chłapowski na sportowo

O generale Chłapowskim, naszym patronie pamiętamy na różne sposoby i przy różnych okazjach. Co roku jesteśmy gospodarzami imprez, na które przybywają uczestnicy z Kościana, Śremu, pobliskich miejscowości, ale i dalszych rejonów naszego kraju (bywało, że i z zagranicy). Za nami wrześniowy rajd kolarski i październikowe biegi przełajowe im. Chłapowskiego.

Wystartowali! Rocznik 2002 i młodsi

Mimo, że jesteśmy szkołą o zupełnie nieimponującej liczebności, na tle innych szkół wypadamy całkiem nieźle. W minionym 25 biegu nasi uczniowie jak zwykle pięknie zaakcentowali swój udział. Najlepiej, bo w pierwszych szóstkach znaleźli się: Iza Wasiółka z zerówki, Sebastian Matyja z kl. I, Mateusz Zawiła i Wiktoria Reczek z kl. II oraz Marysia Płocieniak z kl. III. Gratulujemy wszystkim, ktorzy stanęli na starcie i dobiegli do mety.

Sebastian i Mateusz odbierają nagrody

30.09.2010 – Święto Jesieni

Jak co roku świetnie bawiliśmy się w atmosferze jesiennych sportowo-umysłowych rozgrywek. Atrakcji dostarczył nam samorząd pod opieką pani Beaty Matyjaszczyk. Podzieleni zostaliśmy na trzy grupy, każda grupa oznaczona była symbolem liścia: kasztanowca, klonu i dębu. Rywalizowaliśmy w sadzeniu ziemniaków, rzutach ziemniakiem do kosza, rozpoznawaniu owoców i warzyw według kształtu, a nawet w jesiennym dyktandzie. Po przebrnięciu przez wszystkie konkurencje udaliśmy się na poczęstunek w postaci kiełbaski z grilla i placka ze śliwkami.

11.09.2010 – PRZEZ POLA BEZDROŻA I ŁĄKI…

Prowadził 33. Rajd im. Dezyderego Chłapowskiego, w którym wzięliśmy udział. Dopisała nam piękna pogoda. Osiemnastu uczniów z klas drugiej i trzeciej wraz ze swymi wychowawczyniami poświęciło sobotnie przedpołudnie na prawdziwe obcowanie z przyrodą. Wszyscy dzielnie dobrnęliśmy do celu. A celem naszej wycieczki było też obejrzenie wystawy przyrodniczej w Rogaczewie Małym. Wystawa jest aranżacją charakterystycznych miejsc i zwierząt występujących na terenie Parku Krajobrazowego im. D. Chłapowskiego.

Za budynkiem wystawy mieliśmy okazję zobaczyć pomnikowe dęby pamiętające dworskie czasy Chłapowskich.

ROK SZKOLNY 2010/11 ROZPOCZĘTY!


Po miłym letnim wypoczynku większość z nas z ochotą przyszła do szkoły. Zaczęliśmy rok szkolny mszą w kaplicy, po czym udaliśmy się na uroczysty apel. Bohaterami dnia byli oczywiście pierwszoklasiści, którzy po zaprezentowaniu krótkiej części artystycznej złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów.

Zakończenie roku szkolnego 2009/10

Fot. Anastazja Jankiewicz

Tak szybko minęły 3 lata. Ze smutkiem pożegnaliśmy kolejnych trzecioklasistów…

Ale póki co cieszmy się wakacjami!

W czasie najatrakcyjniejszych nawet zabaw

nie zapominajcie o rozwadze i ostrożności.

Nigdy nie właź do kąpieli,

Zaraz po obiedzie,

W  wodzie nie mocz się za długo

Bo nie jesteś śledziem.

Radio co je masz w plecaku,

Wyłącz, gdyś na wodnym szlaku,

Bo nerwicy rak dostanie,

Woda co płynęła, stanie

Żaba sobie zdrowie zszarpie

Słuchaj jak śpiewają karpie.

INTEGRACJA NA WESOŁO


W środę, 2 czerwca uczciliśmy wspólnie najbliższe nam święta: Dzień Matki, Dzień Taty i Dzień Dziecka. Wstawili się prawie wszyscy rodzice, aby aktywnie i w pełnej integracji spędzić te chwile ze swoimi milusińskimi.

Na początek całą społeczność szkolną, rodziców oraz dyrektora Pawła Kaczmarka przywitała pani kierownik Maria Taczkowska, przedstawiając program festynu. Prowadzącym imprezę był Krzysztof Myler – pan od rytmiki.

Paulinka Oleszczuk z zerówki i Daniel Wasiółka z klasy drugiej dali popis gry na keyboardzie. Dzieci z klas I-III zaśpiewali piosenkę o rodzinie oraz gromkie „Sto lat” dla swoich rodziców, po czym wręczyli im zrobione własnoręcznie upominki i laurki.

Fot. A. Jankiewicz

Każda z grup wiekowych brała udział wraz ze swymi rodzicami w jednej konkurencji. Przedszkolacy „obstawiali” tańce i zabawy ze śpiewem, a także wzięli udział w bardzo trudnym torze przeszkód. Zerówka ze swymi seniorami brała udział w quizie umysłowym połączonym  ze skokami na piłce.

Fot. A. Jankiewicz

Klasa druga miała konkurencję najbardziej ekstremalną: mamy-skoki w worku, ojcowie  z dziećmi-wyścig taczek. Wszyscy dzielnie sobie poradzili.

Klasa pierwsza przećwiczyła z rodzicami „wieszanie prania” i zapis hasła FESTYN SZKOLNY na czas, natomiast klasa trzecia zaprosiła tatę i mamę do gry w zbijanego. Emocji i śmiechu nie brakowało!

Fot. A. Jankiewicz

W międzyczasie była przerwa na słodki poczęstunek i kiełbaski z grilla. A na zakończenie każde dziecko otrzymało wspaniały prezent. Magda Jankiewicz z przedszkola jako sierotka Marysia wylosowała piłki dla pięciorga dzieci oraz upominki dla kilku mam. Nagrody ufundowali sponsorzy i Rada Rodziców.

WYPRAWA DO WNĘTRZA ZIEMI

17 maja uczniowie uczęszczający na zajęcia kółka przyrodniczego i regionalnego mieli okazję wybrać się na niezwykłą wyprawę do wnętrza Ziemi. Przewodnikiem wyprawy był pan Rafał Łęcki, teriolog, ekolog, pracownik stacji badawczej w Turwi, należącej do Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk.

Podczas ciekawych zajęć warsztatowych uczniowie poznali warstwy Ziemi, z masy solnej i kolorowego papieru wykonali model kuli ziemskiej. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom znaleźli odpowiedź na pytanie, skąd bierze się trzęsienie Ziemi, jak powstają góry, dlaczego dochodzi do erupcji wulkanów. W trakcie zabawy i przeprowadzanych doświadczeń dzieci przyswoiły sobie szereg trudnych pojęć i zjawisk przyrodniczych.

INFORM@CIK 2010

6 maja 2010 roku  w Szkole Podstawowej w Turwi odbyła się II edycja gminnego konkursu informatycznego. Jego celem jest promowanie uczniów uzdolnionych informatycznie, z  kl. I -III nauczania zintegrowanego, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz prawidłowej organizacji pracy przy stanowisku komputerowym.

Do konkursu przystąpiło 7 uczestników ze szkoły w Bonikowie, Kokorzyna, Starego Lubosza i Turwi.

Mali informatycy musieli wykazać się wiedzą z zakresu budowy komputera i elementów wchodzących i w skład zestawu komputerowego, praktycznymi umiejętnościami w obsłudze programów użytkowych Microsoft Word, programu graficznego Paint, oraz umiejętnościami korzystania z wyszukiwarki  internetowej w celu rozwijania swojej wiedzy.

Tegorocznymi laureatami zostali:

  • I miejsce -Weronika Rataj  SP w Bonikowie
  • II miejsce – Paulina Cwojdzińska SP w Turwi
  • III miejsce – Marcin Beszterda  SP w Turwi

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali:

  1. Przewodniczący komisji pani kierownik szkoły Maria Taczkowska
  2. Nauczyciel organizujący konkurs Olena Kalemba
  3. Członek komisji pani Anna Saleniuk

Olena Kalemba

U mistrza Malińskiego

W ramach poznawania Kościana udaliśmy się do pracowni artysty rzeźbiarza, pana Mariana Malińskiego. Pracownia mieści się w  niezwykłym i urokliwym miejscu,  w zabytkowym XVIII-wiecznym wiatraku, otoczonym wspaniałą zielenią. Pan Marian również niezwykły, jak to miejsce, przyjął nas bardzo gościnnie i serdecznie. Jedząc przygotowane dla nas słodycze patrzeliśmy z podziwem na zręczne ruchy rzeźbiarza i cuda, jakich dokonuje paroma zaledwie narzędziami. Opowieściom nie było końca…


W Powiatowej Straży Pożarnej

W środę, po zajęciach na kościańskim basenie złożyliśmy wizytę strażakom. Obejrzeliśmy wozy bojowe, a nawet mogliśmy wejść i zobaczyć je „od środka”. Przymierzaliśmy hełmy strażackie, usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji. Duże wrażenie zrobił na nas pokaz ćwiczeń strażackich. Jesteśmy pełni podziwu dla ich odwagi i sprawności.


MAJOWY APEL

Tak trudny i poważny temat jak rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja tym razem przedstawili najmłodsi. Pokazali, jak oni czują i rozumieją to święto. Było świątecznie i naprawdę patriotycznie. Przed nami jak przed ponad dwustu laty znów stanął Stanisław August Poniatowski, by ogłosić zapisy konstytucji, a wiwatom nie było końca…

Apel przygotowała p. Violetta Kubicka oraz p. Beata Matyjaszczyk.

Przedszkolacy pod opieką p. Justyny Paterek i  p. Kasi Zmarz również zaprezentowali krótką okolicznościową część artystyczną. Obecni rodzice, pracownicy szkoły i nauczyciele szczerze oklaskiwali małych artystów.

KONKURS MATEMATYCZNY

27 kwietnia nasza szkoła po raz czwarty była organizatorem Gminnego Konkursu Matematycznego SUPERMATEMATYK.

Uczniowie rozwiązywali zadania o trzech stopniach trudności. W sumie mieli do wyliczenia 15 zadań zróżnicowanych zarówno w formie jak i w treści. Pierwszy raz w ciągu czterech edycji konkursu laureat zdobył maksymalną liczbę punktów.

SUPERMATEMATYKIEM został ucz. SP w Bonikowie Szymon Głowacki zdobywając 30 na 30 p.

II m. –  Kacper Ratajczak z Racotu ( 22 p.)

III m. – Justyna Antoniak ze Starego Lubosza (20 p.)

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

Minutą ciszy uczciliśmy w poniedziałkowy ranek pamięć 96 Polaków poległych w katastrofie samolotu w Smoleńsku.

Samolot prezydencki Tu 154 rozbił się na lotnisku wojskowym Siewiernyj 10 kwietnia ok. godz. 8.56. Nikt nie przeżył katastrofy. Na pokładzie znajdowali się prezydent Kaczyński z małżonką oraz wielu posłów, senatorów, dostojników kościelnych, wojskowych, kombatantów, członków rodzin katyńskich. Ostania podróż ich życia miała na celu złożenie hołdu pomordowanym w Katyniu.

PRZED ŚWIĘTAMI WIELKIEJ NOCY

Z tej okazji obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny przygotowany przez p. Olenę Kalembę w wykonaniu uczniów klasy trzeciej. Część artystyczna wprowadziła nas w nastrój głębokiej powagi, ale i radosnego oczekiwania świątecznego wypoczynku.

Fot. pani V. Beszterda

W OCZEKIWANIU NA ZAJĄCZKA

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

27 marca mija 131 lat od śmierci naszego patrona gen. Dezyderego Chłapowskiego. W tym dniu przyszliśmy do szkoły na galowo. W klasach mówiliśmy o życiu i działalności tego zasłużonego turewianina. Delegacja składająca się z uczniów wszystkich klas udała się do Rąbinia, by na grobie Patrona złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze. Wspólnie też obejrzeliśmy przygotowany na tę okoliczność film o Parku Krajobrazowym im. Dezyderego Chłapowskiego, o wspaniałych zakątkach naszej rodzinnej miejscowości i jej okolic. Odwiedziliśmy również w tym dniu pałac – rodzinną siedzibę Chłapowskich. Niektórzy z nas po raz pierwszy, inni kolejny, usłyszeli krótką historię rodziny Chłapowskich i pałacu. Po pałacowym salonie, bibliotece i parku oprowadzał nas pracownik PAN p. Rafał Łęcki. Bogatsi o nową i rozszerzoną wiedzę, pełni wrażeń zakończyliśmy Dzień Patrona.

Nasza wieś była własnością i główna siedzibą rodu Chłapowskich od 1730 do 1939 roku. Pałac zaczął budować w pierwszej połowie XVIII stulecia Ludwik Chłapowski. Jednak kolejne przebudowy zmieniły całkowicie bryłę budynku, nadając jej cechy neogotyckie. Najznamienitszym przedstawicielem rodu był Dezydery Chłapowski, oficer ordynansowy Napoleona, uczestnik wojen napoleońskich, generał dowodzący w Powstaniu Listopadowym, ziemianin, inicjator postępowych zmian w rolnictwie. W latach 1908-09 Zygmunt Chłapowski przeprowadził gruntowny remont pałacu. Założono centralne ogrzewanie i zainstalowano łazienki, później w 1916 roku pojawiła się elektryczność. Głównym pomieszczeniem pałacu był salon o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Zdobiło go 12 portretów członków rodziny.

WIOSNA

Definitywnie pożegnaliśmy już zimę. Z tej okazji zerówka i przedszkolacy wykonali kukłę marzannę symbolizująca zimę. Z towarzyszeniem śpiewu ptaków, ciepłych promieni słonecznych i kolorowych gaików udaliśmy się na pierwszy wiosenny spacer do parku. Park, jak co roku o tej porze, opanowały śnieżyce i ożywiły go swym urokiem.

Po wycieczce czekało na nas ognisko przygotowane przez pana Jarka. Wrzuciliśmy nasze kukły do ognia z nadzieją, że zapanuje wreszcie piękna słoneczna pogoda. Smażyliśmy nad ogniskiem kiełbaski i było bardzo przyjemnie.

WYCIECZKA EDUKACYJNA

W czwartek, 11 marca klasy I-III były na wycieczce w Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Muzeum gromadzi i udostępnia zabytki dotyczące dziejów wsi polskiej, rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu całej Polski.

Obejrzeliśmy wielkanocne przedstawienie teatralne. Malowaliśmy pisanki. Zwiedziliśmy okolicznościową wystawę związaną ze Świętami Wielkanocnymi oraz wybiegi dla zwierząt. Szczególnie zainteresowały nas pawilony, w których zgromadzono środki transportu wiejskiego – dorobek kilku pokoleń mieszkańców polskiej wsi.

BAL SENIORA PO RAZ JEDENASTY

Po raz jedenasty z kolei wnuczęta odśpiewały swoim babciom i dziadkom „Sto lat” na dorocznym Balu Seniora. Pierwsza tak liczna impreza dla naszych Seniorów odbyła się w roku 1999 w klubie. Wg danych Gazety Kościańskiej z tego czasu, w pierwszym Wieczorze Seniora uczestniczyło 120 zaproszonych gości.

W międzyczasie  zmieniało się miejsce świętowania, uczestnicy, formuła jednak pozostała ta sama. Na początek ma miejsce występ artystyczny dzieci, po czym babcie i dziadkowie dają popisy swojej formy na parkiecie. Organizacją imprezy zajmuje się Rada Rodziców przy współudziale nauczycieli i pracowników szkoły.

Nie sposób nie zauważyć, że w ciągu tych 11 lat wielu Seniorów odeszło bezpowrotnie… Ale dochodzą też nowi, co nas bardzo cieszy.

Konkurs recytatorski

W czwartek, 11 lutego nasi uczniowie: Wiktor Włodarczak, Ania Wójt, Gabrysia Itkowiak, Stasia Jankiewicz i Magda Gulik reprezentowali szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Starych Oborzyskach. Mówili wiersze Danuty Wawiłow.

Z jurorami konkursu p. Januszem Dodotem i p. Arkadiuszem Wesołkiem

BALE W KARNAWALE

PARADA KOSTIUMOWA KLAS 1-3

Przedszkolacy

Zerówka

Przedszkolacy

W KLIMATACH ORIENTU

TANIEC SMOKA

W atmosferze dobrej zabawy upłynęło nam noworoczne spotkanie w sali sportowej w Racocie. Urząd Gminy w Kościanie był pomysłodawcą i sponsorem drugiej już imprezy integracyjnej, na której bawiliśmy się wspólnie z uczniami z Racotu i Starego Lubosza. Organizatorzy i artyści „przenieśli” nas w świat Orientu. Podczas zabawy poznawaliśmy kulturę, zwyczaje i elementy historii Japonii, Indii i Chin.

Już na opłatek czas…

Ostatni dzień pobytu w szkole upłynął na życzeniach, wymianie serdeczności i uśmiechów. Jak co roku wystawiono jasełka, tym razem przygotowane przez panie Violettę Kubicką i Beatę Matyjaszczyk, dzieci z zerówki, klasy pierwszej i drugiej. „Aktorzy” dostarczyli nam wielu wzruszeń. Zaprezentowali nowe  kolędy; na swój niepowtarzalny sposób zinterpretowali tak dobrze znane wszystkim okoliczności  narodzin Jezusa. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli nam rodzice, a nawet babcie, swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz proboszcz.

SZAŁ RADOŚCI Z UPOMINKÓW MIKOŁAJKOWYCH

Dzisiejszy dzień obfitował w wydarzenia. W oczekiwaniu na Mikołaja zjedliśmy śniadanie. Wreszcie zjawił się ON  z workami pełnymi prezentów. Niektórych z nas obdarował też rózgami.

Tak z mikołajkowego prezentu cieszą się chłopcy z klasy I

Po lekcjach  rodzice mogli podziwiać wytwory naszej pracy i kupić cudeńka, które z taką pieczołowitością tworzyliśmy. Klasa III upiekła pierniki, klasa druga zrobiła aniołki, pierwsza stroiki, zerówka i przedszkole prześliczne ozdoby, kartki itp. Pani Kasia sprzedawała książki.

Po zakupowym szale pierwszacy ze swoimi mamami poszli do sali na wspólne zajęcia. Dzieci przedstawiły bajkę o Czerwonym Kapturku, odgadywały zagadki związane z tematyką bajkową, po czym zostały pasowane przez panią kierownik na czytelników.

Uczniowie pierwszej klasy wspólnie z mamami bawili innych czytaniem interesujących i pełnych humoru fragmentów książek. Na zakończenie też każdy ze swoją mamą ulepili bajkową postać z plasteliny.

KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY

patrz NASZE SUKCESY

Andrzejkowe wróżby i pląsy

Andrzejki klas I-III z pewnych względów bardzo przypominały dawne stare obrzędy. Cały dzień nie było prądu, dzięki  czemu mogliśmy sobie wyobrazić, jak kiedyś bawiono się bez światła, muzyki, magnetofonu itp. A było bardzo fajnie!

Trzecia klasa wraz z wychowawczynią przygotowała wróżby i różne niespodzianki. Z przymrużeniem oka poznawaliśmy naszą przyszłość, odkryliśmy swoje zalety i wady wypływające z imion nadanych nam przez rodziców, wiemy już, jaka liczba przyniesie nam szczęście i jaki jest nasz szczęśliwy kolor… Niektórzy pierwszy raz zetknęli się z pląsami, w trakcie których doskonale się bawiliśmy.

Pani Anastazja jak zwykle niestrudzenie utrwalała nasze niecodzienne przeżycia.

kn

91 lat po uzyskaniu niepodległości

poland_ani mieszkańcy Turwi i Wyskoci oraz społeczność szkolna zebrali się w sali sportowej, by uczcić ten fakt. Członkowie kółka regionalnego przygotowali program artystyczny, a pozostali uczniowie, przedszkolacy i dzieci z zerówki zaśpiewali pieśni patriotyczne. Montaż słowno-wokalny przyjął formę festiwalu piosenki, gdzie między poszczególnymi prezentacjami piosenek, przewijały się rozmowy uczestników z reporterem o niepodległości, patriotyzmie, losach Ojczyzny.

14

Klasa III w wykonaniu piosenki "Piechota"

Mali artyści tak naprawdę okazali się wielcy, gdyż poradzili sobie nie tylko z trudną tematyką akademii, ale również  tekstami, w których dominowała proza. Na zakończenie uroczystości zaśpiewano kilka znanych piosenek z okopów i pola walki. Takim skromnym sposobem w ten wtorkowy wieczór wyraziliśmy swoją wdzięczność i pamięć o tych, którzy ginęli za Ojczyznę.

K.N.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W listopadzie, dzieci z oddziału zerowego i przedszkolaków odwiedził niezwykły gość policjant – Maciej Matysiak wraz z maskotką wielkopolskiej policji – sierżantem Pyrkiem. Policjant opowiadał dzieciom o swojej pracy, a także radził co zrobić, by być bezpiecznym na drodze oraz przestrzegał przed czyhającymi niebezpieczeństwami ze strony obcego psa. Dzieci mogły przymierzyć kamizelkę odblaskową i policyjną czapkę oraz przywitać się z sierżantem Pyrkiem. Chętnie włączyły się do pokazu prawidłowego przejścia przez jezdnię, a także przyjęcia prawidłowej postawy w czasie kontaktu z obcym psem. Były też pytania i zagadki na które dzieci odpowiadały bezbłędnie w nagrodę otrzymały kolorowankę , naklejkę odblaskową i duży plakat z rowerem. Na koniec spotkania dzieci wręczył policjantowi kwiaty i laurkę oraz podziękowały za miłe spotkanie.

Policjant 023Tekst i zdjęcie Violetta Kubicka

Pewnego jesiennego dnia…

jak co roku wybraliśmy się do Rąbinia, by uporządkować grób Dezyderego Chłapowskiego. Zgrabiliśmy liście, umyliśmy pomnik, zapaliliśmy znicze i położyliśmy kwiaty. Na chwilę wyjrzało słońce… Czyżby to nasz Patron uśmiechał się do nas z góry? 8

30-lecie nadania szkole imienia

obchodziliśmy w dniu Święta Edukacji Narodowej. Z tej okazji gościliśmy w szkole wielu znakomitych gości, a wśród nich przedstawicieli władz lokalnych, księdza proboszcza, dyrektorów szkół gminy Kościan, byłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz rodziców. Uczniowie oraz dzieci z zerówki i przedszkola zaprezentowały program artystyczny: wiersze, piosenki, tańce oraz scenkę z życia naszego Patrona. Goście otrzymali wydany na tę okoliczność folder, w którym skrótowo przedstawiono historię, bieżącą działalność i osiągnięcia szkoły.

Zerówka zatańczyła polkę Tritsch-tratsch J. Straussa

Zerówka zatańczyła polkę Tritsch-tratsch J. Straussa

XXIV BIEG IM. DEZYDEREGO CHŁAPOWSKIEGO PRZESZEDŁ DO HISTORII

Nasza szkoła na tle innych wielkich szkół wypadła wspaniale. Zarówno uczniowie, jak i rodzice włożyli w ten bieg wiele zaangażowania, co poskutkowało  wieloma podiumowymi miejscami. 11

23 września – ŚWIĘTO JESIENI

Tym razem Święto Jesieni uczciliśmy na łonie przyrody. Klasy O-III wraz  ze swymi wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę pieszą do lasu. Pan leśniczy Jarosław Biegański oprowadzał nas po swoim królestwie. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy. Wielu z nas znalazło grzyby w tym te najszlachetniejsze, czyli borowiki. Uczyliśmy się  rozpoznawać grzyby jadalne, wyznaczaliśmy piętra lasu, wysłuchaliśmy informacji o jego mieszkańcach. Po powrocie do szkoły czekały na nas kiełbaski z grilla i słodkie wypieki naszych mam. Dopisała nam wspaniała pogoda.

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2009/10

a

Rozpoczęliśmy mszą św. w kaplicy, po czym wszyscy udali się do szkoły. W imieniu samorządu szkolnego wszystkich zebranych powitała Magda Gulik. W asyście pocztu flagowego odśpiewano hymn państwowy. Pani kierownik zapoznała wszystkich z organizacją roku szkolnego. W odnowionej, pachnącej jeszcze świeżą farbą szkole uczyć się będą uczniowie klas I-III i zerówka.  Jest również miejsce  dla przedszkolaków. Wkrótce, bo już 8 września oddana zostanie do użytku nowa sala gimnastyczna. Głównym punktem programu było ślubowanie i pasowanie na uczniów dzieci z klasy pierwszej (rocznik 2002). Pierwszaki zaprezentowali krótkie wierszyki, piosenkę i taniec. Z okazji swego święta otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodycze od starszych kolegów i książki, które wręczyła p. Teresa Nowakowska-przedstawiciel Rady Rodziców. Całą uroczystość uświetnili licznie przybyli rodzice i ksiądz proboszcz.

WAŻNE TERMINY ORGANIZACYJNE ROKU SZKOLNEGO 2009/10

I półrocze 1.09.2009- 29.01.2010
II półrocze 1.02.20010-25.06.2010
Zimowa przerwa świąteczna 23-31. 12.2009.
Ferie zimowe 18.01.2010-31.01.2010
Rekolekcje Wielkopostne koniec marca 2010
Przerwa wiosenna 1-6 kwietnia 2010
Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych 25.06.2010

SPOTKANIA Z RODZICAMI

Zebranie z rodzicami. Wybór delegatów do Rad Rodziców              14.09.2010
Zebranie z rodzicami- drzwi otwarte                                                       9.11.2010
Zebranie z rodzicami- drzwi otwarte- kiermasz świąteczny             7.12 2009
Wywiadówka po I semestrze                                                                    15.01.2010
Zebranie z rodzicami – drzwi otwarte                                                    29.04.2010
Zebranie z rodzicami – otwarte drzwi                                                    13.05.2009

UROCZYSTOŚCI / IMPREZY SZKOLNE

Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej 8 września
Dzień Edukacji Narodowej30 rocznica nadania szkole imienia 14 października 2009
Dzień Papieski w szkole- z okazji wyboru papieża – wystawka 16 października 2009
Święto Niepodległości 11 listopada 2009
Andrzejki 27 listopada 2009
Spotkanie z Mikołajem. Święto książki- pasowanie na czytelnika 7 grudnia 2009
Jasełka.Spotkania wigilijne w klasach 22 grudnia 2009
Wieczór seniora 23 stycznia 2010
Baliki karnawałowe styczeń
Walentynki 13 lutego 2010
Święto Patrona Szkoły 27 marca 2010
Powitanie wiosny 19 marca 2010
Dzień Ziemi- sprzątanie okolicy 17 kwietnia 2010
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 3 maja 2010
Festyn rodzinny z okazji dnia: MATKI- DZIECKA-OJCA 1 czerwca2010 17:00
Uroczyste zakończenie roku szkolnego. 25 czerwca 2010
IMPREZY SPORTOWE-ŚRODOWISKOWE
Rajd rowerowy PTTK 12 września 2009
Biegi im. D. Chłapowskiego         . 3 października 2009

TROCHĘ STATYSTYKI

NASZA NOWA STRONA INTERNETOWA POWSTAŁA WE WRZEŚNIU 2008 ROKU. ROK SZKOLNY ZAMYKAMY Z WYNIKIEM 4081 WEJŚĆ. JEST TO NIEZŁA LICZBA JAK NA NIEWIELKĄ SZKOŁĘ. DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZINY I ZAPRASZAMY PONOWNIE!

Wakacyjne wycieczki…

W ramach półkolonii, która trwała od 25  do 30 czerwca nasi uczniowie pod opieką nauczycieli korzystali z wyjazdów do Dębca oraz do poznańskiego zoo. Największą atrakcją wycieczki do Poznania była przejażdżka ciuchcią Maltanką oraz spotkanie „oko w oko” z tygrysem i słoniem.

W Maltance

W Maltance

K. N.

Nikt Wam nie powie „żegnaj”                        pożeg

– Mówią Wam „do widzenia”

Zakończył się kolejny rok szkolny, kolejny i niepowtarzalny. Choć znów będą do napisania te same literki, ta sama tabliczka mnożenia do wkucia, te same uroczystości do przygotowania, nigdy nie będą one takie same, bo nie będzie tych którzy współtworzyli nasze szkolne życie. Wiele faktów, wiele zdarzeń nigdy się już nie powtórzy. Pożegnaliśmy nauczycieli, którzy przez wiele lat stawiali przed nami drogowskazy:

panią Mariettę Szymkowiak, panią Grażynę Rosikowską, p. Anię Żłobicką-Mueller, p. Dominikę Cwojdzińską, pana Jacka Ruszkiewicza, pana Henia Rosiaka.

Przyszło nam się pożegnać również z panem Robertem Halaburdą, wieloletnim przewodniczącym Rady Szkoły, świetnym organizatorem różnych imprez szkolnych.

5

Pożegnaliśmy też klasę szóstą, ostatnią klasę szóstą, która uczyła się w tej szkole; klasę bez której nie odbyłaby się żadna szkolna uroczystość.

KLASA VI

KLASA VI

Trzecioklasiści, choć było ich tak niewielu, również pozostawili po sobie niezatarte wrażenia. Ich też niestety musieliśmy pożegnać.

2

TRZECIOKLASIŚCI

Na pociechę odchodzącym z naszej szkoły Koleżankom i Kolegom dedykujemy słowa piosenki Krzysztofa Klenczona:

Daleka droga przyjacielu, daleka droga
Rusza was wielu ku swoim celom na własnych nogach
Wszystkiego was nie nauczy starszych przestroga
Będziecie błądzić, będziecie kluczyć – daleka droga
Daleka droga cię onieśmiela, jak innych wielu
Lecz stanąć w miejscu to zostać w tyle
Tak, przyjacielu…
K. N.

FESTYN RODZINNY

MECZ

Dnia 7 czerwca 2009 roku odbył się festyn rodzinny z okazji trzech zbiegających się w krótkim czasie świąt: Dnia Dziecka, Dnia Matki i Ojca. Pogoda dopisała. Dzieci przedszkolne, zerówka, klasy I-III oraz klasa VI przedstawiły programy artystyczne, które znalazły uznanie w oczach widzów. Po występach bawiono się wspólnie w rozgrywanych konkurencjach rodzinnych:

Konkursie z przepisów ruchu drogowego i umiejętności jazdy rowerem Konkursie ziemniaczanym Konkursie łowienia ryb Quizie rodzinnym

Rywalizacja jak na igrzyskach olimpijskich! Ale wszyscy świetnie się bawili. Rozegrano również mecze: tatusiowie i synowie w piłkę nożną, mamy i córki w dwa ognie. Okazało się, że juniorzy muszą jeszcze dużo ćwiczyć, aby wygrać ze swoimi rodzicami. Wiadomo natomiast po kim nasi uczniowie mają takie zacięcie do „sportu”.

Emocjonującym momentem festynu było losowanie nagród.

Rozlosowano 2 nagrody główne: hulajnogę dla przedszkola i zerówki oraz rower dla kl. I, II, III, VI. Były też rozlosowane 2 piłki do piłki nożnej. Szczęśliwcami okazały się same dziewczyny. Hulajnogę wylosowała Zuzanna Glinicka z zerówki. Rower otrzymała Stanisława Jankiewicz z kl. II. Pierwszą piłkę wylosowała Anna Belka, natomiast drugą Magdalena Marciniak.

UCZESTNICY KONKURSU ORTOGRAFEK

konk1Magda Gulik, Marysia Płocieniak, Ania Wójt, Kornel Paterek, Stasia Jankiewicz, Daria Wójcik oraz  p. Anastazja Jankiewicz.

Konstytucja Trzeciego Maja  48-polskakonstytucja

Dnia 30 kwietnia 2009 roku w szkole obchodziliśmy święto „KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA”. Z tej okazji odbył się apel przygotowany przez p. Nowak. Na tle prezentacji multimedialnej wystąpili uczniowie z klasy III oraz VI, przedstawiając krótką lekcję historii. Śpiewaliśmy pieśni takie jak: „Witaj majowa jutrzenko”, „Polonez trzeciego maja”, „Pieśń konfederatów”, „Ojczyzna.”

M. Marciniak

Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kościanie

Uczniowie nauczania zintegrowanego oraz zerówka udały się do biblioteki, gdzie spotkały się z życzliwym przyjęciem. Poznały bajkę Ewy Szelburg Zarembiny, do której następnie wykonywały gry planszowe. Praca zespołowa i własnoręcznie wykonana gra bardzo przypadły dzieciom do gustu.

Z biblioteki starsze dzieci udały się na basen, młodsze natomiast poszły do muzeum regionalnego i na plac zabaw.

img_97901

WYCIECZKA DO URZĘDU POCZTY W KOŚCIANIE

Klasy I-III ze swymi wychowawczyniami zwiedziły kościańską pocztę. Dzieci zostały oprowadzone po pomieszczeniach, do których zwykli klienci nie mają dostępu. Frajdą okazało się stemplowanie oraz przejażdżka windą. 15

Gminny Konkurs SUPERMATEMATYK

img_9758

odbył się 22 kwietnia. w konkursie wzięli udział uczniowie klas trzecich ze szkół w Starym Luboszu, Bonikowie, Starych Oborzyskach i Turwi. Gminnym Supermatematykiem został Robert Itkowiak, drugie miejsce zajął Kornel Paterek, trzecie miejsce Tomasz Zandecki z Bonikowa.

Apel z okazji Dnia Ziemi

img_97611

zorganizowany został przez p. Hanię Mikołajczak. Wystąpiły w nim wszystkie klasy z największym udziałem klasy szóstej. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowały plakaty promujące dbałość o naszą planetę, klasa druga wykonała piosenkę, klasa trzecia i szósta przedstawiła pokaz mody z użyciem materiałów odpadowych. Obejrzeliśmy ciekawy film o tematyce ekologicznej. Apel nie tylko nas zrelaksował, ale również bardzo uświadomił…

Szukamy wielkanocnego zajączka…

14

Konkurs na najstaranniej prowadzony zeszyt, ćwiczenie – rozstrzygnięty

Oto jego laureaci:

Magda Taczkowska, Stasia Jankiewicz, Kamil Tomczyk, Dominika Smolarek i Magda Marciniak

k5

WALENTYNKI  zakochani

Dnia 13 lutego 2009 roku w szkole odbyła się poczta Walentynkowa. Każdy uczeń, który chciał podarować swoją Walentynę drugiej osobie mógł to zrobić. Walentynki zostały odczytane i rozdane podczas długiej przerwy. Walentynki zbierały: Magdalena Marciniak i Agnieszka Nowakowska, a odczytywały: Laura Tomczyk oraz Dominika Smolarek.

ROZBUDOWA SZKOŁY

Trwają prace związane z budową sali gimnastycznej. Oto, jaki jest stan zaawansowania:

72

Wkrótce święta

choinka

Dnia 19 grudnia jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia w szkole odbyła się wigilia szkolna. Na początku zerówka oraz klasa VI pokazały jasełka. Po jasełkach pani kierownik Maria Taczkowska wszystkim podziękowała, a p. Krystyna Nowak  ogłosiła wyniki  grudniowych konkursów organizowanych przez samorząd szkolny: KONKURS NA POMYSŁOWĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ: kl. I: 1 miejsce – Mikołaj Cwojdziński 2 miejsce – Łukasz Marciniak 3 miejsce – Anna Wójt kl. II: 1 miejsce – Magdalena Gulik 2 miejsce – Szymon Olejnik 3 miejsce – Paulina Cwojdzińska kl. III: 1 miejsce – Damian Matuszkowiak 2 miejsce – Marcin Skorupski 3 miejsce – Kamil Tomczyk kl. VI: 1 miejsce – Magdalena Marciniak 2 miejsce – Agnieszka Nowakowska 3 miejsce – Dominika Smolarek

Magda, Damian, Magda i Mikołaj

Zdobywcy pierwszego miejsca: Magda Marciniak, Damian Matuszkowiak, Magda Gulik i Mikołaj Cwojdziński

KONKURS NA NAJBARDZIEJ ŚWIĄTECZNY WYSTRÓJ KLASY: 1 miejsce – kl. II 2 miejsce – kl. I, kl. III, kl. VI Pani kierownik prosiła o wystąpienie przedstawicieli klas i przekazała opłatek na ich ręce. Następnie pani Olena Kalemba poczęstowała występujące dzieci cukierkami. Wszyscy rozeszli się do klas na mały poczęstunek przez nich uszykowany. Dzieci i nauczyciele składali sobie życzenia oraz dzielili się opłatkiem.

Magda M.

NOWI CZYTELNICY

Dnia 8 grudnia 2008 roku w szkole odbył się apel z okazji pasowania na czytelnika. Uczniowie z klasy II i III pokazali inscenizację pt. „Szewczyk Dratewka”. Po przedstawieniu dzieci z klasy I zostały pasowane na czytelników naszej biblioteki przez panią kierownik Marię Taczkowską oraz pana dyrektora Pawła Kaczmarka. Po uroczystym pasowaniu zostały rozstrzygnięte konkursy mikołajkowe:

KONKURSY PLASTYCZNE: kl. I – na najpiękniejszą skarpetę dla św. Mikołaja: 1 miejsce – Łukasz Marciniak 2 miejsce – Anna Wójt 3 miejsce – Mikołaj Cwojdziński kl. II – na najpiękniejszą postać żołnierzyka z opowiadania „Wielka wyprawa św. Mikołaja”: 1 miejsce – Wiktoria Chudzińska 2 miejsce – Paulina Mostowska 3 miejsce – Magdalena Gulik kl. III – Na najpiękniejszą ilustrację do opowiadania „Wielka wyprawa św. Mikołaja”: 1 miejsce – Robert Itkowiak 2 miejsce – Daria Wójcik 3 miejsce – Marcin Skorupski KONKURS POETYCKI NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ O ŚW. MIKOŁAJU: 1 miejsce – Agnieszka Nowakowska 2 miejsce – Magdalena Marciniak 3 miejsce – Dominika Smolarek KONKURS UWAŻNEGO SŁUCHANIA I CZYTANIA TEKSTU – WYRÓŻNIENIE ZA BEZBŁĘDNE ROZWIĄZANIE TESTU: kl. II – Sebastian Adamczak kl. III – Klaudia Buchert kl. III – Daria Wójcik kl. III – Robert Itkowiak Następnie dzieci, rodzice, wychowawczyni klasy I panią Beatą Matyjaszczyk, panią kierownik Marią Taczkowską i panem dyrektorem Pawłem Kaczmarkiem poszli na mały poczęstunek.

MAGDA MARCINIAK

mikolaj_www_gify_liq_pl-51

Mikołajki

5 grudnia 2008 roku obchodziliśmy w szkole mikołajki. Wszyscy uczniowie z poszczególnych klas otrzymali prezenty od św. Mikołaja:

– kl. I – skarbonka porcelanowa i słodycze;

– kl. II – segregator i słodycze;

– kl. III – zestaw geometryczny i słodycze;

– kl. VI – aniołek porcelanowy i słodycze;

 

Klasa trzecia i jej gość

Klasa trzecia i jej gość

Cieszymy się, że i w tym roku Mikołaj o nas pamiętał.

Magda

Andrzejki 2008

ballo031

Odbyły się w czwartek, 27 listopada. Najpierw „parkiet” zajęły klasy I-III, po czym do godziny 19-tej bawiła się klasa VI.

Młodsze klasy gościły u siebie czarnoksiężnika i jego asystenta wraz z wróżkami o tajemniczych imionach. Wróżono z kart, kolorów, wybranych tajemnych znaków, kubeczków, miseczek itp.  Były tańce, konkursy i zabawy, m.in. Randka w ciemno. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

Po "randce w ciemno"

Po randce w ciemno

Na cmentarzu w Wyskoci

20 października wybraliśmy się z naszymi koleżankami, kolegami oraz nauczycielami na cmentarz, a były to: Aleksandra Tyszer z kl. III, Mateusz Buchert, Anna Halaburda, Norbert Jankowski, Magdalena Marciniak, Agnieszka Nowakowska, Tobiasz Tomczak, Laura Tomczyk, Rafał Woźniak z kl. VI oraz pani Krystyna Nowak i Olena Kalemba. Zgrabiliśmy tam bardzo dużo liści, a także zapaliliśmy znicze na grobach nauczycieli, którzy uczyli w naszej szkole.

MM

DZIEŃ NAUCZYCIELA

Dnia 14 października uczniowie przyszli do szkoły aby uczcić

„Dzień Edukacji Narodowej” nazywany też „Dniem Nauczyciela”.

Z tej okazji odbył się uroczysty apel. Na początku

przewodniczący szkoły Tobiasz Tomczak

przywitał wszystkich zaproszonych gości oraz koleżanki i kolegów.

Po powitaniu dzieci pokazały zabawną część artystyczną

i rozdały swoim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz obsłudze własnoręcznie zrobione laurki. Na końcu pani pedagog

Dorota Gronczewska serdecznie wszystkim podziękowała za przybycie,

a dzieci wraz z wychowawcami rozeszły się do klas

ŚWIĘTO JESIENI

23 września w szkole przywitaliśmy jesień. Z tej okazji odbyły się najróżniejsze konkurencje. Wybrani uczniowie byli przydzieleni do różnych grup, a te grupy to: Słoneczniki, Kasztanki oraz Grzybki. Konkurencje były takie jak m. in.: na najszybciej obraną skórkę od jabłka, rzut ziemniakiem do koszyka, pytania o zwierzętach oraz wiele innych. Kiedy grupy rywalizowały między sobą, za widownią był kącik kucharski. Tam po dwie osoby z każdej klasy robiły pyszne sałatki bądź  surówki. Były także zagadki dla publiczności. Po zakończonych konkurencjach można było skosztować sałatek, surówek, placka drożdżowego ze śliwkami, a także po kiełbasce z grilla. Mamy nadzieję, że wszystkim się podobało.

Magda Marciniak

DZIEŃ CHŁOPCA

UCZCILIŚMY KONCERTEM ŻYCZEŃ. BYŁY ULUBIONE PIOSENKI, PRZEMIŁE KARTKI OD KOLEŻANEK I NAWET WSPÓLNE TAŃCE. NAJWIĘCEJ ŻYCZEŃ OTRZYMAŁ JOACHIM Z KLASY DRUGIEJ.

Dziewcznka z tablica

NOWY ROK SZKOLNY 2008/09 Dnia 1 września w szkole filialnej w Turwi im. Dezyderego Chłapowskiego powitaliśmy nowy rok szkolny 2008/09.Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego  oraz wprowadzenia flagi państwowej. Akademię poprowadzili przewodniczący szkoły Tobiasz Tomczak oraz zastępca Dominika Smolarek. Wszystkich nauczycieli, rodziców, uczniów i zaproszonych gości przywitała pani kierownik Maria Taczkowska. Uczniowie przygotowali krótką część artystyczną. Po ich występie zabrał głos przewodniczący Rady Rodziców pan Halaburda. Nowym punktem inauguracji roku szkolnego było pasowanie uczniów klasy I. Dzieci z klasy II oraz przewodniczący Rady Rodziców wręczyli nowo pasowanym uczniom upominki. Następnie uczniowie wszystkich klas spotkali się ze swoimi wychowawcami. Pierwszoklasiści udali się wraz ze swymi rodzicami, księdzem proboszczem i wychowawczynią na skromny poczęstunek.

Laura Tomczyk

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: