Piszą o nas

   UCZCILI ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      11 listopada 2015 roku miała miejsce wieczornica dla uczczenia obchodów 97 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości w Turwi, Gmina Kościan. Wieczornica zorganizowana przez Klub Seniora,  szkołę filialną w Turwi im. Dezyderego Chłapowskiego,  która odbyła się w miejscowej sali sportowej .

      Wieczornicę prowadziła pani Krystyna Nowak- Kierownik miejscowej placówki szkolnej, która przybliżyła cel wieczornicy oraz powitała zgromadzoną społeczność z Turwi i ościennych wsi oraz gości.

      Prowadząca podkreśliła, że 11 listopada 2015 r. to dzień szczególny dla Polski, 97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała Ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość, 11 listopada 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Właśnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości. Wybór 11 listopada 1918 roku był nieprzypadkowy, tego dnia po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. Obchody przywrócono w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

       Prowadzenie wieczornicy przypadło uczniom, którzy wcielili się w miejscowych dziennikarzy, turewskiej stacji telewizji TVP-1 (głównoprowadzący- Maria Klem i Adam Kryś/gimnazjaliści/). Kolejno, w rolach turewskich  dziennikarzy wystąpili na przemian i zapowiadali program wieczornicy –Adam Kubicki, Zuzanna Nowak, Magdalena Jankiewicz. Pojawiając się w różnych miejscach – w Filharmonii, Teatrze; zapowiadali występy młodzieży przed  zgromadzoną, ponad 150- osobową społecznością .

Hymn Polski zaśpiewali wszyscy uczestnicy wieczornicy, według rytuału obowiązującego Polaków .

Treść, występów dzieci i młodzieży oraz gimnazjalistów-Marii Klem, Katarzyny Szustak, Adama Krysia, Stanisławy Jankiewicz, Gabrieli Itkowiak, Pauliny Mostowskiej  i innych przeplatane były: wypowiedziami, deklamacjami wierszy, śpiewem piosenek, układami tanecznymi; z treścią o ułanach, o wojsku, itd.. Występy grup, odbywały się na tle symboliki barw narodowych, orła,  okolicznościowych znaczków. Cześć dzieci występujących, ubrana była w mundury żołnierskie i inne. Hasło w tle dekoracji ściennej brzmiało ”Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”.

Program wieczornicy na okoliczność Święta Niepodległości z młodzieżą szkolną przygotowywały nauczycielki Violeta Kubicka i Beata Matyjaszczyk.

Tuż po przedstawieniach dzieci, wystąpiła grupa seniorów, z blokiem piosenek wojskowych. Umundurowana, seniorska drużyna w odzież ochronną obrony cywilnej, w asyście  folklorystycznego zespołu „Turewianki”. Grupa ta zaprezentowała publiczności-piosenki, m.in.: ‘Modlitwa obozowa”, Deszcz Jesienny”, „O mój rozmarynie”, „Jak długo w sercach naszych”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko” i inne. O dobór piosenek, o układy marszowe drużyny i musztrę wśród  umundurowanej grupy z członków Klubu Seniora zadbała Przewodnicząca Klubu Janina Wesołek. Musztrą drużyny w mundurach,  dowodził – Henryk Sokół z Turwi.

          Publiczność na stojąco oklaskiwała występy. Wypowiedzi okolicznościowe z okazji Święta Niepodległości przedstawili goście.

        Podziękowanie w imieniu organizatorów dla rodziców i osób pomagających zorganizować wieczornicę oraz przybyłym gościom złożyła pani Kierownik miejscowej szkoły podstawowej w Turwi.

Bożena Szczawik-Musiał

ART.TUREW 2015-WIECZORNICA (1)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: