DZIEŃ CISZY – ODETCHNIJMY TROCHĘ OD HAŁASU!

O tym, że hałas szkodzi zdrowiu wiedzą nieomal wszyscy, jednak rzadko, kiedy wykorzystujemy tę wiedzę w naszym codziennym życiu. Słuchamy głośnej muzyki, przebywamy na ulicach, po których mkną głośne samochody i zamiast spokojnie rozmawiać, krzyczymy do siebie.

Halas

Zbyt duże natężenie hałasu może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu. Mniejsze wartości natężenia hałasu, lecz występujące długotrwale lub posiadające nieodpowiednie widmo akustyczne (np. za wysokie, lub za niskie), a także drażniące w inny sposób (np. jednostajne, długotrwałe, przenikliwe, rozpraszające, mające miejsce w nieodpowiednim miejscu lub czasie itd.) mogą wpływać negatywnie na psychikę.
Im dokuczliwość dźwięku jest większa i dłuższa (a bodźce akustyczne odbierane są przez ucho nawet w czasie snu), tym poważniejsze są konsekwencje: od zdenerwowania, poprzez agresywność, po depresje i zaburzenia psychiczne.
Szkoła jest miejscem, w którym panuje hałas, podczas przerwy jego natężenie przekracza 90dB,a taka wartość natężenia hałasu prowadzi do uszkodzenia słuchu.

slajd19

W tym roku Dzień Ciszy obchodziliśmy w naszej szkole 31 października.

Na początku zajęć obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy przygotowaną przez panią kierownik prezentację o szkodliwości hałasu i jego negatywnym wpływie na nasze zdrowie i zachowanie, a klasa III wykonała na ten temat mini plakaty. Na wszystkich lekcjach i przerwach wybieraliśmy najcichszym uczniów. Tego dnia każdy uczeń, otrzymał trzy naklejki w kształcie kółeczka oznaczające 3 szanse. Nasze panie czuwały, aby uczniowie starali się zachowywać cicho. Jeśli ktoś hałasował i nie przestrzegał ustalonych zasad odklejono mu naklejkę. Uczeń, który utrzymał najwięcej szans zostawał zwycięzcą.

Tego dnia w naszej szkole było wyjątkowo cicho, nawet podczas przerwy śniadaniowej. I pewnie, dlatego śniadanka smakowały jakoś wyjątkowo. Mamy nadzieję, że takich dni bez szkodliwego hałasu będzie więcej.

Olena Kalemba

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: