W naszej pamięci

IMG_0484

Dzień Nauczyciela, a w perspektywie Święto Zmarłych jest dobrą okazją, by spojrzeć za siebie i wspomnieć NAUCZYCIELI, którzy wywarli szczególny wpływ na nasze życie. Każdy z nas ma pewnie takiego przewodnika duchowego, który chociażby przez pewien czas  był kimś znaczącym w jego życiu. Kimś takim była nauczycielka ucząca w szkole w Turwi-pani Maria Thomas. Panią Marię wspomina znana całej naszej społeczności była dyrektor – p. Jolanta Kalewska.

…Wspominam ją (i nie tylko ja) jako najlepszą nauczycielkę w okresie mojej osiemnastoletniej edukacji. Posiadała dużą wiedzę i potrafiła ją przekazać. Całe moje życie zawodowe starałam się być do niej choć trochę podobna, ale nie było to takie łatwe…

IMG_0475-001

Pani Maria Thomas

urodziła się 12 kwietnia 1900r.  jako czwarte dziecko Wojciecha i Heleny z Mackiewiczów Thomasów. Matka była córką pierwszego stałego nauczyciela  w turewskiej szkole Michała Mackiewicza, ojciec został tu również zatrudniony w 1888r. jako druga siła pedagogiczna.

Po przeniesieniu Michała Mackiewicza w stan spoczynku w 1897r., Wojciech Thomas został kierownikiem . Odszedł na emeryturę w 1932r.

IMG_0478

Pani Maria studiowała polonistykę na UAM w Poznaniu. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka polskiego w prywatnym gimnazjum im. Serca Jezusowego w Poznaniu. Dziadek Marii – Michał Mackiewicz w 1878 r. otrzymał kawałek ziemi od rodziny Chłapowskich i na tej działce zbudowano w 1935r. dom, w którym do 1974 roku mieszkała pani Thomas. Po wkroczeniu do Turwi, Niemcy wyrzucili z domu Helenę Thomas – matkę pani Marii, która całą wojnę mieszkała u p. Kolańczyk.

Maria znała świetnie język niemiecki i przez całą wojnę pracowała w Gostyniu   w gospodarstwie rolnym zajętym przez okupantów. Po zakończeniu wojny p. Helena odzyskała dom, ale ponieważ była już osobą starszą, zaopiekowała się nią córka Maria, która została nauczycielką w Szkole Podstawowej w Turwi, gdzie pracowała do przejścia na emeryturę. Oprócz matki, opiekowała się bratanicą Ireną i siostrzenicą Basią. Gdy żołnierze radzieccy opuścili budynek szkoły, w którym kwaterowali, Maria rozpoczęła nauczanie. Było to 5 maja 1945 roku.

Pani Thomas była osobą drobną, delikatną, utykającą na nogę, ale potrafiła być bardzo stanowcza. Nikomu nie odmawiała pomocy. Jak trzeba było napisać wniosek, podanie, przetłumaczyć dokumenty, szło się do niej. Codziennie ze swoją charakterystyczną teczką maszerowała do szkoły, gdzie oprócz lekcji prowadziła bibliotekę, koło PCK, przygotowywała uroczystości szkolne i państwowe. Była osobą niezwykle punktualną i systematyczna. Całe serce wkładała w przygotowanie swoich uczniów. Cieszyła się, gdy dostawali się do szkół średnich czy na studia. Wspominam ją (i nie tylko ja) jako najlepszą nauczycielkę w okresie mojej osiemnastoletniej edukacji. Posiadała dużą wiedzę i potrafiła ją przekazać.

Całe moje życie zawodowe starałam się być do niej choć trochę podobna, ale nie było to takie łatwe. Miałam szczęście, bo przez 3 lata uczyła mnie języka polskiego i rosyjskiego, a przez rok (w siódmej klasie) – matematyki.

Pani Thomas w 1974 roku wróciła do Poznania, gdzie zamieszkała u swojej wychowanki – siostrzenicy Barbary Ertel-Jakubowskiej. Zmarła 12 kwietnia 1980r. Została pochowana ( zgodnie ze swoja wolą) na cmentarzu w Wyskoci.

Jolanta Kalewska

PS.:

15 września 1979 roku Szkole w Turwi nadano imię gen. Dezyderego Chłapowskiego, na którą to uroczystość zaprosiliśmy również  Panią Marię. Niestety, była już bardzo schorowana i nie mogła przyjechać, ale przysłała życzenia:

Poznań, 12 września 1979

 Dyrekcji  Szkoły, Komitetowi Rodzicielskiemu i Opiekuńczemu oraz Samorządowi Uczniowskiemu serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczystość nadania imienia Generała Dezyderego Chłapowskiego Szkole Podstawowej w Turwi.  Z  okazji tej uroczystości przesyłam serdeczne życzenia dalszych sukcesów w pracy dla dobra naszej młodzieży i rozkwitu naszej Ojczyzny. Żałuję bardzo, że nie mogę osobiście złożyć tych życzeń, ale zdrowie mi nie dopisuje.

Myślą i sercem będę z Wami. Łączę pozdrowienia

(-) Maria Thomas

Pani Maria ze swoją matką i wychowanicą Basią.

Pani Maria ze swoją matką i wychowanicą Basią.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: